Spoločenský a pracovný dress code – normy odievania na spoločenských akciách.

Často sa stretávame s názorom, že mužom nezáleží na tom, čo si obliekajú, vo výbere sú nerozhodní a spoliehajú sa iba na svoje manželky. Pravda je však iná. Naše skúsenosti hovoria, že ak je muž dobre oblečený, zvyčajne si sám starostlivo vyberá farbu kravaty, košele, obleku, kabáta aj doplnkov. Pri výbere obleku rozhoduje strih, veľkosť a samozrejme v nemalej miere farba. Treba vedieť, čo chceme o sebe hovoriť a čo chceme dosiahnuť. V čiernom obleku s bielou košeľou budete pre každého autoritou. Je to vhodná kombinácia, ak chcete niečo presadiť z pozície sily. Nie je vhodná pre pracovníkov, ktorí majú získať klienta na akýkoľvek obchod. Na komunikáciu sú vhodnejšie tmavosivé obleky doplnené košeľami, ktoré nevytvárajú kontrast. Nekombinovaný jednofarebný oblek sa hodí pre vedúcich pracovníkov, riaditeľov, manažérov, ľudí vo funkciách. Kombinácia iných farieb na nohaviciach a saku sa hodí učiteľom, obchodným cestujúcim…

Normy odievania na spoločenských akciách sa vytvárajú stáročia. Znalosť týchto pravidiel je jedným zo základných predpokladov úspešného spoločenského vystupovania a ich dodržiavanie je prejavom vzdelania a postavenia muža. Oblečenie preto zásadne volíme podľa príležitosti. Obvykle hostiteľ uvedie na pozvánke tzv. dress code, teda pokyn, ako sa obliecť, čím zároveň určuje úroveň spoločenskej akcie.

Najpoužívanejšie pravidlá odievania sú :

Smoking čiže „black tie“ alebo aj „cravate noir“ je slávnostný oblek a je určený na podujatia po 19. hodine, napr. oslavy, plesy a svadby. Sako smokingu je jednoradové alebo dvojradové čiernej farby, šálové chlopne sú potiahnuté čiernym lesklým hodvábom. Biele smokingové sako sa nosí na večerné udalosti usporiadané v prírode alebo na lodi.
Klasický jednoradový smoking dopĺňa čierna vesta, dvojradový je bez vesty.
Nohavice sú čierne, bez manžiet, na ktorých po stranách je našitý úzky hodvábny prúžok- lampas nazývaný tiež galon. Takisto nohavice k bielemu smokingu sú čierne alebo tmavomodré.
Ku smokingu patrí smokingová košeľa bielej farby so stojačikom. Košeľa má preložené (dvojité) manžety, čo znamená, že sú potrebné manžetové gombíky. Zlaté sú najkrajšie takisto ako kombinácia zlata a čierneho polodrahokamu. S manžetovými gombíkmi musia ladiť aj košeľové.
Ku smokingu neodmysliteľne patrí čierny motýlik, ktorý je rovnakej farby ako pásová šerpa. Šerpa zakrýva prechod medzi pásom nohavíc a košeľou. Viaže sa tak, aby sklady boli otvorenou časťou hore, pretože niekedy to slúžilo ako malé kapsičky.
Pri menej oficiálnych príležitostiach sa môžu nosiť aj farebné a vzorované motýliky. Pozor. Biely motýlik je výhradne k fraku.

Frak, kráľ oblekov, inými slovami aj „white tie“ alebo „cravate blanche“ je najelegantnejší večerný oblek pre pánov, napr. opery, bály, bankety, gala plesy, gala premiéry, oficiálne ceremoniály za účasti významných hostí. Oblieka sa na výnimočné slávnostné príležitosti, zvyčajne po 20. hodine. Môže isť o slávnostné večere, plesy, svadby či recepcie.

Frak musí byť čierny. Je zásadne jednoradový a samozrejme vždy rozopnutý, na Žaket po anglicky morning coat alebo cutaway sa oblieka na oficiálne udalosti predovšetkým počas dňa. Zvyčajne je čierny alebo tmavošedý. Na svadbe môžu byť tradične do šedého oblečení len ženích a nevestin otec. Strih žaketu vychádza v zásade z fraku, kde jeho šosy boli ustrihnuté.zadnom diely sú dlhé šosy. Takisto ako u smokingu má chlopne potiahnuté čiernym lesklým hodvábom.

Čierne nohavice majú po bočných stranách našitý dvojitý lampas, teda dva paralelne našité hodvábne prúžky. Tým sa odlišujú od smokingových nohavic.
Vesta fraku je biela , môže byť jednoradová alebo dvojradová s výstrihom v tvare písmena V.  Košeľa je zvyčajne bielej farby so stojačikom, na manžetový gombík.
Ku fraku sa nosí výhradne biely motýlik.
Neodmysliteľným doplnkom fraku je čierny cylinder a biele rukavice. Pri spoločenských udalostiach je potrebné cylinder ihneď odložiť. Biele rukavice nie je potrebné nosiť na ples, ale na taký štátny banket je neoddeliteľnou súčasťou fraku.

K žaketu patrí bezpodmienečne jednoradová alebo dvojradová vesta sivej farby. U mladých mužov je stále viac obľúbená vesta rôznych farieb a vzorov.
K žaketu sa nosia prúžkované nohavice sivej alebo čiernej farby. Na svadbe môžu mať ženích a otec nevesty aj rovnakej farby ako je žaket. Košeľa je biela s klasickým golierom..
K žaketu sa nikdy nenosí motýlik, stále sivá kravata alebo plastrón.
Hlavným doplnkom k žaketu je šedý cylinder. Je vhodným doplnkom pre každú príležitosť, napríklad na svadbu. Na pohreb musí byť čiernej farby. Takisto by sa mali nosiť aj šedé jelenicové rukavice.

Svadobný oblek – pri voľbe oblečenia pre ženícha na svadbu máme viacero možností. Pre slávnostnú príležitosť akou svadba je, môžete zvoliť žaket, smoking alebo frak. Ak však chcete oblek využiť aj na iné príležitosti, zvoľte elegantný spoločenský oblek z kvalitného materiálu. Sako môže byť aj predĺžené alebo so stojačikom.
Farbu obleku ako aj vestu viazanku a košeľu treba zladiť navzájom. Ak je vesta, viazanka alebo motýlik a vreckovka v saku z rovnakého materiálu, pôsobí to veľmi efektne a elegantne. Dôležité je oblečenia ženícha a jeho doplnkov zladiť aj s oblečením nevesty a jej doplnkov.

Klasické obleky

Dnešný najčastejší oblek je na dva gombíky s dvoma postrannými rázporkami, nohavice sú s manžetami alebo bez nich. Možné je aj na tri gombíky a rázporok.
Dvojradové sako má vždy dva postranné rázporky a nikdy nemá rázporky na rukávoch.

Čierny oblek - alebo aj „formal dress“. Pre vrcholných manažérov je zažitým pracovným odevom, ale ak je povolená voľba, mali by nosiť v priebehu dňa radšej sivý oblek, aby mali možnosť odlíšenia dňa a večera. Čierny oblek nosíme výhradne po 18 hodine. Vesta sa nosí len k jednoradovému saku a povyšuje spoločenské oblečenie o jeden stupeň vyššie

Tmavomodrý oblek - nič nepôsobí tak autoritatívne ako tmavomodrý oblek. Pri výbere dbajte na rady, pokiaľ ide o vaše osobné sfarbenie, to znamená, či by mal byť trochu tmavší alebo svetlejší. Ak pridáte k tomu bielu (čisto bielu, slonovinovú alebo tlmenú bielu) košeľu, budete mať výzor toho najserióznejšieho podnikateľa. Ďalšou prednosťou tradičného tmavomodrého obleku je, že neupútava pozornosť, dá sa obliecť aj niekoľkokrát do týždňa bez toho, aby si to ľudia vo vašom okolí všimli, najmä ak budete obmieňať košele, kravaty a vreckovku v náprsnom vrecku. Ak si beriete bielu košeľu, vždy oživíte vzhľad vzorovanou kravatou a jednofarebnou alebo vzorovanou, nie však výraznou vreckovkou. Keby bolo všetko jednofarebné, vyzerali by ste prísne a nezaujímavo. Košele so širšími pásikmi sú ako stvorené špeciálne k tmavomodrým oblekom – potom celok vyzerá nádherne.

Sivý oblek - je to druhá tradičná univerzálna farba. Okrem toho je sivá, dokonca aj tá najtmavšia uhľová, akosi prístupnejšia a srdečnejšia ako tmavomodrá, a tak ju vrelo odporúčame na dni, kedy skutočne potrebujete, aby vám ľudia boli otvorení. Aby ste nepôsobili nudne, nenoste k sivému obleku iba biele košele, ale takisto sa po hrajte s farbami ako je bledučko modrá, ružová, fialová či broskyňová.

Farebný oblek - muži majú v závislosti od práce a organizácie, v ktorej pracujú, čoraz viac možností nosiť neutrálne farby, napríklad olivovú, cínovosivú, modrozelenú, bridlicovomodrú alebo jadeitovú zelenú. V mnohých sférach znamenajú tieto farby vítané oživenie popri elegantnej čiernej, tmavomodrej a sivej, a ak sa správne doplní košeľou a všetkým ostatným, môžete v nich vyzerať rovnako profesionálne a dokonale.

Prúžkovaný oblek - dnes existujú nekonečné varianty jemných prúžkov, či už ide o spôsob vtkania alebo o farebnosť. Zároveň si kúpte dve alebo tri kravaty vo farbách prúžkov.
Pri pokusoch kombinovať prúžkovaný oblek so vzorovanými košeľami a kravatami sa vyhnite prúžkovanej košeli, ktorá s takýmto oblekom vytvára vizuálny efekt, z ktorého sa priam krúti hlava. K prúžkovanému obleku môžete nosiť prúžkovanú kravatu ale šírka prúžkov musí byť rôzna. Bude však lepšie ak vyskúšate kravatu s iným konkrétnym vzorom alebo výrazne abstraktným motívom, ktorá vytvorí kontrast s prúžkami na obleku.

Športové sako - všetci úspešní muži zároveň vedia, že na menej formálne spoločenské príležitosti a na stretnutia mimo úradu potrebujú vyzerať elegantne a zároveň ležérne. Je to prijateľný spôsob obliekania v mnohých kultúrach a určitých organizáciách. Pri väčšine podnikateľských aktivít a operáciách v „domácom“ prostredí stačí zvyčajne elegantné sako a nohavice.
Najelegantnejšie pôsobí ležérny či športový odev vtedy, keď ste od pása nadol oblečený jednoducho. Nechajte pôsobiť pestrosť farieb, vzorov a materiálov bližšie k tvári, teda na saku, košeli a kravate. Vyvarujte sa miešaniu štýlov, ktoré sa k sebe nehodia, napríklad hodvábna košeľa s tvídovým sakom, menčestrové nohavice a ľanové sako alebo vlnenú kravatu s rafinovaným sakom. Pokúste sa dosiahnuť harmonickú vyváženosť medzi látkami a farbami a pôjde to.

Sako je klubové, menčestrové, športové, polopodšité, predĺžené.